Pivo na malé uprchlíky

Netradičním způsobem budou moci v pátek 20. června, u příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků, přispět žízniví Brňané na dobrou věc. Z každého piva, které ten den vypijí v brněnském klubu Fléda, půjde 1 koruna na projekty pro děti z uprchlického tábora v Zastávce u Brna. Akci, kterou pořádá občanské sdružení NESEHNUTÍ, svými jmény zaštítili známý český režisér, spisovetel, publicista a herec Arnošt Goldflam a český spisovatel, publicista a literární historik Ivan Klíma. Součástí akce bude také Večer s filmy Jednoho světa.

“Patřím k lidem, jejichž předkové by taky rádi někam prchli, ale neměli kam. A proto jsem rád, že bychom my tady u nás takovou možnost mohli nabídnout”,“ vysvětlil Arnošt Goldflam, proč se tuto akci rozhodl podpořit.

„Myslím si, že korunou z každého piva, dokonce i limonády by mohl a měl každý host po jeden den v roce přispět, když ne z pouhé solidarity s těmi, kdo jsou na tom podstatně hůře než on, tak proto, že neví, kdy sám se ocitne v situaci, kdy bude podobnou pomoc potřebovat. V našich moderních dějinách jsme měli sta tisíce uprchlíků, kteří vděčili za to, že mohli kdesi v cizině důstojně žít právě jen díky solidaritě cizích lidí, kteří měli pro jejich situaci pochopení,“ zdůvodnil své rozhodnutí spisovatel Ivan Klíma.

Uprchlíci jsou nuceni trávit často celé roky za zdmi uprchlického tábora. Žadatelé o azyl, kteří jsou trvale nuceni žít v ne příliš důstojných podmínkách, jsou vystaveni dlouhodobému stresu a také nejistotě – celá léta nevědí, zda je úřady nakonec nepošlou domů, kde probíhá válečný koflikt nebo jsou zde jiným způsobem porušována lidská práva. Těmito podmínkami pak samozřejmě trpí především ti nejcitlivější – děti.

Pro děti, které nemají příliš možností dostat se za zdi zařízení, je každá možnost rozptýlení nebo výletu svátkem. Není výjimkou, že si v sobě nosí také traumatické vzpomínky. „Při jedné z našich návštěv jsem potkala holčičku z Pákistánu. Byla nová, chtěla jsem ji zapojit do hry. Ale ostatní děti se jí nechtěly chytit za ruku. Šla jsem to tedy udělat já a zjistila jsem, že má místo ruky nasazenou ruku panenky, jakoby protézu. Po hře jsem s ní šla do parčíku a ptala jsem se jí, co se jí stalo s ručkou. Řekla mi, že jí ji doma uřízli. Nevyptávala jsem se proč a jak. Jen jsem doufala, že se tam nebude muset vrátit.“, popisuje jeden ze svých nejsilnějších zážitků z tábora dobrovolnice NESEHNUTÍ Bára Zavřelová.

Pro ty, které uprchlická problematika blíže zajímá, připravilo NESEHNUTÍ Večer s filmy Jednoho světa. Zájemci uvidí v kanceláři NESEHNUTÍ (třída Kpt. Jaroše 31) od 18:00 hodin dokumenty na téma Kavkaz, islám a uprchlíci z Kavkazu a Čečenska, projekci doplní četba z knih o Čečensku, poslech Čečenské hudby a diskuse s aktivisty a aktivistkami NESEHNUTÍ, kteří a které se podílejí na chodu kampaně Bezpečí pro uprchlíky. „Je třeba upozorňovat na porušování lidských práv na Kavkaze, většina uprchlíků, se kterými se setkávám v uprchlickém táboře, přichází právě odtud,“ hodnotí výběr filmů Radim Ošmera, koordinátor kampaně Bezpečí pro uprchlíky. „Navíc téma islámu je stále více aktuální, mnoho uprchlíků jej vyznává a setkává se kvůli tomu s nepochopením české veřejnosti,“ dodává.

Akci podpořil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky – UNHCR.

Promítané filmy z festivalu Jeden svět v rámci Večera s filmy Jednoho světa:
Cizinci u nás – Kavkazané
Kavkazští zajatci
Teror v Moskvě
Milý Muslime


Lenka Šafránková Pavlíčková, NESEHNUTÍ Brno

Radim Ošmera, koordinátor kampaně Bezpečí pro uprchlíky

Barbora Zavřelová, NESEHNUTÍ Brno


Kampaň NESEHNUTÍ Bezpečí pro uprchlíky

Kromě jiných aktivit (více na www.nesehnuti.cz) se v rámci činnosti NESEHNUTÍ věnujeme i projektům, jejiž cílem je zlepšit situaci uprchlíků v České republice, a to jak z pohledu jejich pobytu v uprchlických zařízeních, tak z hlediska jejich obrazu u české veřejnosti. Kampaň, která se nazývá Bezpečí pro uprchlíky, také reaguje na neúměrně restriktivní přístup českých úřadů k žadatelům o azyl. Pořádáme besedy a workshopy na téma uprchlictví, vydáváme tématický čtvrtletník PŘES (hranice, předsudky, lhostejnost) a informujeme o situaci v zemích, odkud k nám uprchlíci přicházejí. Mimoto upozorňujme na jednotlivé případy porušování lidských práv uprchlíků.
Více o kampani na www.uprchlik.ecn.cz

NESEHNUTÍ Brno

Nezávislé sociálně ekologické hnutí (NESEHNUTÍ) vzniklo na podzim 1997 v Brně s cílem aktivně napomoci řešení problémů v oblasti ochrany lidských práv, životního prostředí a práv zvířat. Součástí aktivit NESEHNUTÍ je také kampaň Bezpečí pro uprchlíky. Cílem kampaně je zlepšit situaci uprchlíků a uprchlic v České republice, a to jak z pohledu jejich pobytu v uprchlických zařízeních, tak z hlediska jejich obrazu u české veřejnosti.
Více o NESEHNUTÍ na www.nesehnuti.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.