Program Mendelova muzea na duben 2011
Zajímavým zážitkem bude i Koncert pro Gregora Johanna Mendela Komorní dechové harmonie Brno (7. 4.) , vědomě navazující na tradici věhlasné dechové harmonie při augustiniánském klášteře na Starém Brně.
Výstavy
Trvání: 17. 3. 2011 – 4. 5. 2011
Otevírací doba pro veřejnost: út-ne 10.00 – 18.00
Autor výstavy: Mendelovo muzeum MU a Hvězdárna a planetárium Brno
Na základě publikace Jiřího Duška Půl století brněnské hvězdárny / Půl tisíciletí brněnské astronomie
Mendelovo muzeum ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno uspořádalo výstavu věnovanou brněnské astronomii. Výstava si připomíná dlouhou historii astronomie ve městě Brně, která mimochodem vedla i k “otci genetiky” Mendelovi, ale i její novodobější historii spojenou se vznikem brněnské hvězdárny. Expozice instalovaná v prostorách Mendelova muzea ve starobrněnském opatství představí řadu exponátů spojených s astronomií; globus hvězdné oblohy ze 17. století, který je majetkem NPÚ Brno a pro výstavu je speciálně zapůjčený ze zámku v Boskovicích, zbytky meteoritu nalezeného u Blanska z depozitářů MZM a mnoho dalších. Zpestřením celé výstavy pak budou komentované prohlídky a především pozorování oblohy v zahradě opatství pod dohledem zkušených astronomů brněnské hvězdárny. Na výstavě se podílí i astrofyzikové PřF MU.
16. a 23. 4. 2011 ve 14:00 hodin proběhne pozorování Slunce na zahradě před Mendelovým muzeem. Vstup zdarma.
Trvání: 9. 3. 2011 – 31. 5. 2011
Autor výstavy: Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové
Místo: Univerzitní kampus Bohunice, Kamenice 5
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) ve spolupráci s Mendelovým muzeem MU připravil výstavu fotografií o Olze Havlové a jejím působení pro Výbor dobré vůle. Třiatřicet archivních fotografií z průběhu činnosti VDV pořídili profesionální fotografové, například Ondřej Němec, Přemysl Fialka, Gabriela Čapková či Zdeněk Chrapek. Jedná se o druhé představení této výstavy. Poprvé ji mohli zhlédnout návštěvníci v pražské Lucerně v rámci oslav dvacátého výročí založení VDV v roce 2010.
„Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové žije stále tváří v tvář paní Olze, která jej utvářela před dvaceti léty tak, aby ti z nás, kteří pomocnou ruku potřebují, ji nalezli připravenou. Hledejme dnes tuto tvář společně i v naši výstavě a nechme se jí oslovit,“ říká Dana Němcová, předsedkyně správní rady VDV. Vystavené fotografie zobrazují počátky Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, setkání paní Olgy s dětmi a dospělými se zdravotním postižením, s dětmi z dětských domovů a také se spřízněnými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem, španělskou princeznou Kristýnou. Další fotografie zachycují prostředí tehdejších psychiatrických léčeben a ústavů sociální péče.
Výbor dobré vůle založila Olga Havlová začátkem roku 1990 v tradici Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných za účelem pomoci lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným v jejich začlenění do společnosti. Dne 23. září 1992 byla registrována Nadace Olgy Havlové a od toho okamžiku organizace používá složený název Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Po dobu 20 let se VDV věnuje přímé podpoře potřebných lidí a organizací, formou nadačních příspěvků rozdělil částku přesahující 640 milionů korun.
Na vernisáži promluví MUDr. Milena Černá, ředitelka VDV
Přednášky
Garant přednášek: MUDr. Renata Gaillyová, Ph.D.
Název přednášky:
Datum konání: 21. 4. 2011 v 17.00 hod.
Místo konání: Mendelovo muzeum
Vstupné: 20,- dospělí, 10,- zlevněné vstupné
V letošním roce bude možnost seznámit se s některými častějšími i některými velmi vzácnými geneticky podmíněnými chorobami, a to nejen z pohledu lékařské genetiky, ale i z pohledu pacientů a sdružení, které se podporou rodin s výskytem takto nemocných zabývají. Svépomocné organizace jsou velkou pomocí nejen pro postižené členy rodiny a jejich příbuzné, ale také pro lékaře – genetiky a další profesionály, kteří se s těmito pacienty setkávají. Spolupráce lékařů různých odborností, nejen klinických genetiků, s pacienty a jejich příbuznými a přáteli je jednou z možností, jak společně získat maximum informací nejen o projevech nemocí a nejmodernějších léčebných postupech, ale pomáhá nám získat komplexní pohled na celou problematiku – jak se žije, jak se dá žít nebo jak by se mohlo žít s vážnou dědičnou nemocí.
Lékařská genetika je obor moderní preventivní medicíny, využívající moderní technologie a metody k diagnostice dědičných onemocnění.
Záštitu nad cyklem přednášek převzal Výbor Společnosti lékařské genetiky ČLS J. E. Purkyně, poslanec Parlamentu ČR Jan Husák a ředitelka Výboru dobré vůle, Nadace Olgy Havlové, paní MUDr. Milena Černá.
Cyklus “Mendel Lectures“
Datum konání: 7. 4. 2011 v 17.00 hodin
Přednáší: Professor Dame Linda Partridge FRS, University College London, UK
Místo konání: Mendelovo muzeum – Mendelův refektář
Vstupné: zdarma
Přednáška je vedena v anglickém jazyce
Datum konání: 14. 4. 2011 v 17.00 hodin
Přednáší: Professor David Sherrat FRS, University of Oxford, UK
Místo konání: Mendelovo muzeum – Mendelův refektář
Vstupné: zdarma
Přednáška je vedena v anglickém jazyce
Koncert
Komorní dechová harmonie Brno
Datum konání: 7. 4. 2011 v 19.30 hodin
Místo konání: Mendelovo muzeum – Mendelův refektář
Vstupné: 100 Kč dospělí, 70 Kč zlevněné vstupné (předprodej vstupenek v Mendelově muzeu)
V rámci koncertu zazní skladby Mozarta, Haydna, Beethovena, Družeckého a Janáčka.
Komorní dechová harmonie Brno je unikátní instrumentální soubor, jehož jádrem je zdvojený dechový kvintet. Ansámbl též vystupuje jak ve větším, tak i menším obsazení. Vznikl v roce 1994, a teď má za sebou přes 230 koncertních vystoupení. KDH Brno vědomě navazuje na tradici věhlasné dechové harmonie při augustiniánském klášteře na Starém Brně, která tam působila v letech 1780-1867. Stejně jako ona interpretuje jak skladby přímo sepsané pro harmonii, tak i přepisy posluchačsky přitažlivých děl všech období od renesance až po hudbu soudobou. Transkripce vhodných děl napsaných původně pro jiné nástrojové obsazení pořizují nejčastěji klarinetisté Zdeněk Mikulášek a Jaroslav Strmiska.
Daniela Vránová