Projekt “Museum resonat”
sále Místodržitelského paláce.
1a, Brno.
Záměrem projektu je dlouhodobě prezentovat hudbu z historických sbírek oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea. Je zde uloženo jedinečné bohatství pramenů dokumentujících hudební kulturu Moravy a její nezanedbatelnou roli ve vývoji evropské hudby, přičemž archiv hudebnin v tomto oddělení se svým rozsahem a záběrem řadí k nejvýznamnějším hudebním sbírkám v České republice.Hlavním výstupem projektu je koncertní cyklus, jehož dramaturgie je založena na skladbách z hudebního archivu oddělení, zejména z období 17.-19. století, často i v obnovené světové premiéře. Na některých koncertech se navíc rozezní hudební nástroje z muzejních sbírek. Koncerty budou probíhat v prostorách Moravského zemského muzea – v historickém sále a v kapli Paláce šlechtičen, dále v prostorách Moravské galerie v Brně, která na projektu spolupracuje. Jako interpreti vystoupí čeští a zahraniční sólisté a soubory specializující se na starou hudbu, rovněž také studenti a pedagogové brněnských uměleckých škol.
Samotná příprava notového materiálu pro provedení je náročná a vyžaduje hudebně historické znalosti – noty je třeba přepsat ze starých klíčů do moderní notace, spartovat a v souladu se znalostmi dobových interpretačních teorií dále upravit. Projekt si proto také klade za cíl založení řady kritických edic a faksimilií hudebních památek vydávaných Moravským zemským muzeem.
Trend studia historických pramenů a z něj vycházející autentické (historicky poučené) interpretace hudby starších údobí se ve světě rozvíjí již několik desetiletí, v České republice výrazněji od devadesátých let. Projekt “Museum resonat” chce jednak reprezentovat muzeum, jednak významnou měrou přispět k tomuto trendu.
Mgr.Simona Šindlářová,
vedoucí oddělení dějin hudby MZM