První letošní RozVerky
Spot Marty Svobodové a Tomáše Doležala vás neobvyklou formou během 60 vteřin provede krajinou Bílých Karpat i jednotlivými modelovými projekty udržitelného rozvoje. Přijeďte se podívat, co to znamená udržitelný rozvoj v praxi, ne v obrázkových brožurkách Evropské unie ani v černých můrách skeptiků, ale ve skutečnosti.
Znáte komunitou podporované zemědělství? Na Západě je novou cestou pro rozvoj drobných rodinných farem, které hospodaří s ohledem na přírodu. Pro zemědělce = šance, jak být nezávislý na nestabilním trhu a pěstovat pro lidi ve svém okolí; pro spotřebitele = pravidelný přísun čerstvých potravin z konkrétní farmy. Zemědělci z Anglie a Německa představí, jak to u nich funguje. Zveme vás na setkání: 20. 1. Praha, 21. 1. Brno, 23. 1. České Budějovice, 24. 1. Ostrava.
Jste z Brna a zajímá vás, jak získat kvalitní potraviny z místní ekofarmy na celou sezonu? Zakládáme první brněnskou skupinu Podporujme svého sedláka.
Začátkem února pořádáme další dva regionální semináře o ochraně klimatu shrnující všechny důležité aspekty problematiky – vědecké poznání, predikce pro území České republiky, českou i mezinárodní politiku, lidské zdraví a praktické návrhy ekologických organizací.
S novým rokem jsme revidovali online přístup k textům Ekologické poradny Veronica publikovaným v časopise Veronica pravidelně od roku 1998. Přejeme velmi inspirativní čtení.
Zájemcům o tištěnou podobu časopisu – nejen budoucí poradenské články, ale všechny texty související s ochranou přírody a krajiny – doporučujeme si časopis předplatit. Lze to i formou dárkového poukazu.
Znáte principy permakultury a aplikujete je na své zahradě? Přijďte na Setkání přátel přírodních zahrad inspirovat se od zahradní architektky Lucie Komendové. Kromě soukromých zahrad navrhuje i zajímavé veřejné prostory s ohledem na životní prostředí.
Seminář pro pedagogy ZŠ a SŠ. Dozvíte se, jak ozelenit vaši školu prostřednictvím sedmi kroků mezinárodního programu Ekoškola.
Přednáška Klubu přírodovědeckého v Brně a Regionálního sdružení ČSOP s entomologem Moravského zemského muzea Lubošem Dembickým.
Jak poznat ptáky v Brně podle zpěvu? Tentokrát brhlík, kos, drozd, sýkora, strakapoud a poštolka. Zve občanské sdružení Ornix.
Jak napravit chybné vymezení nadregionálního ÚSES v Zásadách územního rozvoje Jihomoravského kraje? Diskutuje Ludmila Bínová, Eliška Zímová, Josef Glos.
Konference v rámci česko-rakouského projektu Přírodní zahrady bez hranic určená pracovníkům odborů životního prostředí a rozvoje měst, správcům veřejné zeleně, zahradním architektům a urbanistům i zainteresované veřejnosti. Účast pro přihlášené bezplatná.
Chcete vědět, co jsou to pasivní domy a na co se při stavbě zaměřit? Jaké jsou nové trendy ve stavebnictví? Zajímáte se o stavění z přírodních materiálů? Zveme vás na seminář, kde se to můžete dozvědět.
Výstava 125 originálů zkamenělin z německé lokality Messel pod ochranou UNESCO. Vedle savců je věhlasná nálezy ptáků, krokodýlů, hadů, žab i hmyzu. Otevírá okno do historie Země krátce po zániku dinosaurů, kteří na Zemi vyhynuli před 65 miliony let a zanechali volné ekologické niky pro vývoj savců.
Seminář Stanislava Bočka o odrůdách ovoce vhodných pro ekologické pěstování, doporučení sortimentu zajímavých starých a nových odrůd, ochutnávka vybraných odrůd.
Seminář Heleny Vlašínové a Vandy Křivánkové o významu a využití volně žijících a domácích zvířat na pozemku, zkušenostech s chovem hospodářských zvířat a vytváření stanovišť pro zvířecí pomocníky.
Trast pro ekonomiku a společnost zve na seminář ve stylu open space/otevřený prostor o alternativách privátního vlastnictví: družstevní, komunitní, obecní, státní, neziskové? Cena 1800–2800 Kč (dle vašich možností). Kontakt: Lenka Parkánová 776 110 994. Přihlaste se do 17. 1. na openspace@thinktank.cz.
Pomoc při přípravě happeningu Hodina Země 2012
Pomozte nám s přípravou v Brně či ve vašem městě nebo obci! Globální kampaň, při které města, firmy a jednotlivci na hodinu zhasínají svá světla, aby ukázali svou podporu ochraně klimatu. Kontaktujte Jana Labohého na honza@veronica.cz.