Silní bez násilí

středa 27. února 2008 v 18:00

Sportovní hala Vodova Brno / Základní škola Gajdošova ve spolupráci s občanským sdružením TRIALOG ověřuje v Česku pilotní projekt Silní bez násilí, jenž je zaměřen na prevenci šikany a násilí mezi školní mládeží. Jedná se o propracovanou metodu, která se již několik let osvědčuje v Německu, kde vznikla. Díky podpoře Evropské komise, v rámci zvláště sledovaného programu Daphne, se tento projekt šíří do dalších evropských zemí. Kromě České republiky bude uveden také v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. V Brně nad tímto projektem převzali záštitu hejtman Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek,

první náměstkyně primátora města Brna RNDr. Barbora Javorová a starosta MČ Brno – Židenice Ing. Roman Vašina.

Základní myšlenkou projektu SILNÍ BEZ NÁSILÍ je pomocí zážitkových technik, modelových situací, hudby a tance pracovat na posílení sebevědomí dětí, dodat jim odvahu a případně vzor pro řešení násilí a šikany v jejich bezprostředním okolí. Studenti jsou plně zapojeni do přípravy muzikálu STREETLIGHT ve spolupráci s mezinárodní skupinou GenRosso. Tento program primární prevence se nezaměřuje výhradně na agresora či oběť, ale klade si za cíl oslovit především nečinně přihlížející většinu. Studenti jsou zapojeni do přípravy muzikálu STREETLIGHT ve spolupráci s mezinárodní skupinou GenRosso.

Projekt se skládá ze čtyř základních modulů: První je založen na spolupráci týmu psychologů a dalších odborníků s pedagogy, kteří jsou seznámeni s dějem muzikálu a společně se zabývají tématy sebedůvěry, násilí, šikany, zaujetí postoje k šikaně aj. Dotvářejí také metodiku práce s dětmi.

Druhým modulem je tříměsíční práce dětí s učiteli, kteří s hlavními myšlenkami projektu pracují ve všech vyučovacích předmětech. Děti se seznamují s postavami muzikálu a aktivně se zabývají danými tématy.

Jakýmsi pomyslným vyvrcholením je třetí modul, tzv. „projektový týden“. V této části projektu se celá škola společně se skupinou GenRosso věnuje přípravě veřejného představení muzikálu v jednotlivých workshopech. Do vystoupení je možné zapojit až 250 dětí, které přebírají různé úlohy v rámci muzikálu. Stávají se z nich členové souboru, a to od herců a tanečníků přes zvukaře a osvětlovače až po výtvarníky scény. Muzikál STREETLIGHT vytvořili členové skupiny GenRosso na základě skutečného příběhu, který se odehrál na konci 60. let minulého století v prostředí gangů na předměstí Chicaga. Jordan, hlavní postava muzikálu, je postaven před důležité rozhodnutí, jaký postoj zaujme k násilí a zda bude nadále součástí tohoto bludného kruhu nebo i přes riziko osobního ohrožení vystoupí z davu. Na pozadí tohoto příběhu se objevují základní témata, jakými jsou přátelství, láska, pomsta, osobní odpovědnost anebo příslušnost ke skupině aj.

Čtvrtým modulem projektu jsou následné aktivity. Tedy jakýsi prostor a podpora pro iniciativy dětí, které myšlenky tohoto projektu natolik zaujaly, že se budou chtít nadále zabývat šířením poselství, které SILNÍ BEZ NÁSILÍ přinášejí.

Veřejné představení muzikálu STREETLIGHT s účastí dětí ze Základní školy Gajdošova v Brně se odehraje ve středu 27. února 2008 v 18:00 ve Sportovní hale Vodova v Brně. Další představení pro školy bude ve čtvrtek 28. února 2008 dopoledne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.