Spisovatel z Konga přiblíží situaci ve své zemi
Pierre Kembo Mayamba se narodil v Kinshase, posledních 20 let žije v Německu. Kromě svého původního profesního oboru, kterým je sociální péče, se zabývá psaním a překládáním divadelních her, povídek, básní a románů. Ve svém povídání se zaměří nejen na příčiny dlouhotrvajícího násilí v některých oblastech Konga, ale zmíní se i o tom, jaký je život mezi dvěma tak rozdílnými domovy – Německem a Kongem.
Dokumentární film Slzy Konga popisuje cestu dvou českých novinářek – Lenky Klicperové a Olgy Šilhové – do zapadlých vesnic v oblasti Bunyakiri, jež ovládají ti Hutuové, kteří se před 15 lety podíleli na genocidě v sousední Rwandě. Prostřednictvím osobních příběhů místních žen a dětí film ilustruje paradoxní situaci, kdy se bohatství země v podobě cenných nerostných surovin podílí na vzniku násilí a chudoby.
„Dění v Demokratické republice Kongo, z jejíhož názvu je pravdivé snad jen slovo ‘Kongo‘, naše média zpravidla opomíjejí. Přitom se jedná o zemi velkou, jako je celá střední Evropa,“ říká Martin Hyťha z NESEHNUTÍ, které akci pořádá. „Řada tamních násilných konfliktů přitom souvisí s těžbou surovin, bez nichž by se neobešla výroba našich počítačů a mobilních telefonů,“ doplňuje souvislosti Hana Skoumalová z NESEHNUTÍ.
Akci pořádá NESEHNUTÍ Brno ve spolupráci s Církví československou husitskou.
Martin Hyťha, Hana Skoumalová