Sto let Domu umění
Od poloviny prosince 2010 do poloviny února 2011 Dům umění města Brna připomíná tvorbu téměř stovky umělců, kteří za stoletou existenci této instituce vystavovali v jejích prostorách nebo jejichž tvorba byla s Domem umění spojena.
V obou budovách Domu umění města Brna (tedy v Domě umění na Malinovského náměstí a v Domě pánů z Kunštátu a Galerii G99 na Dominikánské ulici) se vedle sebe ocitnou díla mimo jiné těchto umělců: Maxim Kopf, Kurt Halleger, Mary Duras, Oskar Spielmann, Josef Čapek, Emil Filla, Rudolf Kremlička, Otakar Kubín, Bohumil Kubišta, Václav Rabas, Vlastimil Rada, Josef Šíma, Václav Špála, Jindřich Štyrský, Toyen, Jan Zrzavý, Otto Gutfreund, Jan Štursa, Dalibor Chatrný, Bohumír Matal, Miroslav Štolfa, Václav Zykmund, Václav Boštík, Milan Knížák, Jiří Kolář, Karel Malich, Zdeněk Sýkora, Adriena Šimotová, Jitka Válová, Květa Válová, Arnulf Rainer, Tony Cragg, Jiří Georg Dokoupil, Magdalena Jetelová, Daniel Spoerri, Josef Sudek, Jaromír Funke, Emila Medková, Dagmar Hochová, Jindřich Štreit, Antonín Kratochvíl, Tono Stano.
V roce 1910 byl v Brně postaven Kaiser Franz Josef-Jubiläums-Künstlerhaus / Dům umělců. O jeho vybudování usilovali již řadu let členové Moravského uměleckého spolku (Mährischer Kunstverein), kteří se zasloužili o to, že roku 1908 byla vypsána soutěž na stavební projekt, z nějž vítězně vyšel vídeňský architekt Heinrich Carl Ried. Výstavní provoz v novostavbě byl zahájen spolkovou výstavou 25. března 1911. V následujících desetiletích byl výstavní program pestrý – střídaly se zde výstavy monografické, tematické, přehlídky uměleckých spolků a sdružení, výstavy prezentující sbírky brněnských sběratelů umění, objevovala se zde tvorba převážně německých a rakouských umělců, ale i českých a moravských autorů.
Bezprostředně po ukončení 2. světové války byla budova přestavěna architektem Bohuslavem Fuchsem v duchu brněnského funkcionalismu, dům dostal nový název. Výstavní činnost Domu umění reflektovala současné společenské a politické události, proměny soudobé kultury, reagovala na aktuální umělecké projevy. Od roku 1958 získal Dům umění města Brna další výstavní prostory v Domě pánů z Kunštátu na Dominikánské ulici.
Výstava připravovaná u příležitosti stoleté existence této významné výstavní instituce sleduje několik cílů. Ve sborníku i v rozsáhlé expozici ve všech prostorách Domu umění i Domu pánů z Kunštátu jsou připomenuty nejvýznamnější mezníky dějin tohoto výstavního zařízení:
Instalace výtvarných děl bude konfrontována se soudobým děním v městě Brně prostřednictvím fotografií, na nichž jsou zachyceny některé důležité události politického a společenského charakteru včetně stavebních proměn městského exteriéru.
Doprovodné programy
vždy v úterý v 18 hodin v Galerii Jaroslava Krále v Domě umění města Brna, Malinovského náměstí 2
(Změna programu vyhrazena)
V průběhu výstavy animace pro děti i dospělé, komentované prohlídky
Jana Vránová, kurátorka výstavy a Barbora Antonová
Foto: archiv Domu umění města Brna