Tátové na mateřské
Může být muž stejně dobrým pečovatelem jako žena? Může otec s dítětem navázat stejný vztah jako matka? Jak fungují rodiny, kde muži pečují o děti a ženy vydělávají peníze? Jsou muži na mateřské slaboši a jejich ženy krkavčí matky? Je muž přebalující miminko proti přírodě? A je matka, která nezůstane s dítětem doma sobecká kariéristka? V čem jsou společnosti a kultury s pečujícími muži odlišné? Jakou změnu přinášejí Noví otcové naší společnosti? Jak může stát podporovat muže v péči o své děti? Kdo jsou to Matkové? A opravdu pečují v přírodě o mláďata vždy samice?
• Součástí přednášky bude projekce filmového dokumentu z českého cyklu „Táta jako máma“ (2005, cca 20 min.) o zkušenosti otců, kteří zůstali se svými dětmi na rodičovské dovolené.
• Přednáší a beseduje: Mgr. Lukáš Sedláček – doktorand katedry psychologie FSS MU; koordinátor aktivit NESEHNUTÍ směřujících k větší zaangažovanosti mužů v péči o děti
Občanské sdružení NESEHNUTÍ Brno v rámci svých aktivit na podporu větší angažovanosti mužů v péči o děti v těchto dnech vydává sborník textů o různých aspektech tzv. aktivního otcovství. Publikace je určena široké veřejnosti zajímající se o aktuální otázky rovného společenského postavení žen a mužů (nejen) ve vztahu k péči o děti. Její představení bude doplněno tématickou besedou a projekcí filmového dokumentu o zkušenostech otců na rodičovské dovolené
PUBLIKACE:
Aktivní otcovství
(NESEHNUTÍ Brno, 2008, 60 str., editoval/a: Lukáš Sedláček, Kateřina Plesková)
• Jednotlivé texty brožury se zabývají dílčími tématy spojenými s problematikou aktivního otcovství, ať už se jedná o legislativu (jak může stát podporovat větší angažovanost otců v péči o děti), stereotypy a dogmata o rodičovství, historii otcovství či téma pracujících matek. Všechny (níže vyjmenované) autorky a autor se problematice otcovství či rodičovství dlouhodobě věnují a na daná témata realizovali vlastní výzkumy a studie. Jejich texty jsou zpracovány srozumitelnou a čtivou formou a snaží se jak o představení tématu, tak o reakci na nejdiskutovanější témata z této oblasti jako jsou zejména stereotypy pojící se na domnělou přirozenou a jednoznačně danou funkci ženy-pečovatelky a muže-živitele.