Tisková zpráva iniciativy ProAlt ke stávce odborů
10. června 2011 Tato stávka je přímým důsledkem konfrontačního postupu vládní koalice při prosazování pravicových reforem. Ty jsou pojaty jako ideologický nástroj prosazení neoliberálních principů, podle kterých je člověk, občan a zaměstnanec produkční jednotkou a podle kterých jsou ekonomické hodnoty nadřazeny všem hodnotám ostatním. Vláda dlouhodobě využívá ke zdůvodnění svých reforem lží a dezinterpretací, počínajíc lží o akutní hrozbě bankrotu státu v oblasti rozpočtové a končíc překrucováním informací o demografickém vývoji v oblasti penzí. Oslabují tak roli státu jako garanta elementárních hodnot a procesů v oblasti zdravotnictví, penzí, sociální péče a školství. Posilují naopak pod lživými argumenty efektivnosti a rozložení rizik roli podnikatelských subjektů, kterým vytvářejí nové oblasti podnikání.Vláda zároveň z nepochopitelných důvodů odmítá zapojit do řešení situace státního rozpočtu všechny součásti a vrstvy společnosti, tedy i firmy, podnikatele a vyšší příjmové skupiny. Nezabývá se možností, aby se podnikatelský sektor formou zvýšených daní nebo příspěvků na sociální zabezpečení podílel na zlepšení situace státního rozpočtu, tak jako se občané mají podílet prostřednictvím zvýšené DPH. Zcela opomíjí zdanění finančních operací a ustupuje od zavedení majetkových daní. Připravuje dokonce daňovou reformou další snížení zátěže podnikatelské sféry a snaží se vyt vořit v centru Evropy daňový ráj na úkor občanů.
Zároveň nepodnikla žádné kroky ke zlepšení efektivnosti fungování státní správy. Ponechává bez zájmu a řešení vážné symptomy rozkladu státní správy, jako byla aféra Drobil, aféra ProMoPro, aféra OpenCard. Nezajímá ji řešení aféry letounů CASA ani skandální úroveň odměn vyplácených ve firmách s účastí státu. Přes halasná prohlášení neučinila nic proti všeprorůstající korupci ve vrcholných úrovních státní správy.
Odmítá komunikovat s odbornou, občanskou i odborářskou veřejností o svých krocích, eliminovala parlamentní diskusi na minimum a její výsledky pak stejně vymazává mechanickou hlasovací mašinérií většiny. Nepředkládá tripartitě ani veřejnosti materiály k projednání, což jí ovšem nebrání v tom následně v médiích lhát o své vstřícnosti. Osočuje všechny, kteří s ní nesouhlasí, z odmítání dialogu, aniž by tento dialog umožnila předkládáním svých záměrů. V parlamentu na poslední chvíli předkládá rozsáhlé změny zákonů, které sama připravila, jak jsme toho svědky u návrhu zákona o zdravotním pojištění. Sama tím znemožňuje jakoukoliv komunikaci a diskusi.
Vláda, slabá a zmítaná vnitřními rozpory, nadále tvrdošíjně pokračuje v nastoupeném kursu a nebere v úvahu ani reálnou situaci v ČR, ani připomínky sociálních partnerů ani nálady ve společnosti. Je odhodlána pokračovat ve svém destrukčním úsilí bez ohledu na reálný společenský konsensus, který je podmínkou fungování státu. Nutí tak stále více občanů, aby se zamýšleli nad jejími cíly, činností a faktickou legitimitou. Protože odmítla reálnou efektivní komunikaci, nutí odbory k tomu, aby vyjádřily své postoje nejtvrdším prostředkem odborářského boje – stávkou.
Tato stávka není stávkou za výhody zaměstnanců, jak se snaží společnosti namluvit někteří činitelé vládní koalice. Tato stávka je výrazem nesouhlasu s kursem vlády, s kursem, který z občanů státu dělá ekonomické jednotky a z politiky kolbiště zájmových skupin, které neberou ohled na situaci občanů. Tato stávka je výrazem postoje odborářů ke snahám o rozrušení společnosti a státu. Tato stávka hájí zájmy občanů proti zájmům těch, kteří momentálně vládnou. Je to nejsilnější forma legálního protestu. Možná přivodí jeden den nepohodlí občanům. Tento jeden den nepohodlí nechť se stane spoluúčastí občanů na protestu. Tato stávka je nutná a nezbytná.
ProAlt tuto stávku podporuje. Podpořte ji i Vy!
Mluvčí ProAltu:
Ondřej Lánský / ondrej.lansky@proalt.cz