Trestní oznámení na úředníky Ministerstva financí
Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska porušuje zákon o loteriích, vyhlášky obcí a Ústavu České republiky. Konstatoval to jak Veřejný ochránce práv, tak Ústavní soud. Všechny kroky, které v minulých letech Ministerstvo financí činilo, šly vždy důsledně na ruku provozovatelům hazardu.
Sledujeme chování Ministerstva financí dlouhodobě a jsme přesvědčeni, že nezákonné jednání úředníků není jen pouhá nedbalost či nevědomost, ale promyšlený záměr. Cílem konkrétních úředníků z ministerstva je povolit maximum hazardních přístrojů, které nemají reálně nastaveny žádné limity, kolik na nich lze prohrát, a tento stav bez ohledu na cokoliv co nejdéle udržet.
Konkrétními osobami, u nichž je možná trestní odpovědnost, jsou podle našeho názoru mimo jiné:
Sazba trestného činu zneužití pravomocí úřední osoby: až 12 let nepodmíněně.
Na dlouhodobém systematickém porušování zákona a ochraně provozovatelů hazardu úředníky MF nic nemění ani na rychlo vyvolané řízení s jednou či dvěma společnostmi ohledně vyvádění peněz “na dobro”, motivované velmi pravděpodobně sílícím tlakem na činnost Ministerstva.
Přílohy: Trestní oznámení
Matěj Hollan, Brnění
Martin Svoboda, Občané proti hazardu
Citace z nálezu Ústavního soudu Pl. ÚS 56/10 ze 7. 9. 2011 (obecně závazná vyhláška Františkových Lázní):
„Jak Ústavní soud uvedl v citovaném nálezu Pl. ÚS 29/10 ze dne 14. 6. 2011, jakmile ministerstvo financí zjistí kolizi vydaných povolení s obsahem obecně závazných vyhlášek, je povinno ze zákona zahájit řízení o přezkumu těchto povolení a postupovat v intencích § 43 odst. 1 loterijního zákona. Toto ustanovení totiž předpokládá zrušení vydaných povolení nejen v případě, kdy vyjdou dodatečně najevo skutečnosti, pro které by nebylo možno loterii či jinou hru povolit, ale také tehdy, pokud tyto skutečnosti nastanou i po vydání povolení. Pokud tak ministerstvo financí nepostupuje, je to naopak ono, kdo zasahuje do ústavního práva na územní samosprávu obcí.“