Veřejná panelová diskuse na téma Marxismus
ve spolupráci s mezinárodní sítí Eurozine
a Domem umění města Brna
uvádějí veřejnou panelovou diskusi na téma
Kritický rozpor
(Marxismus: radikální alternativa, nebo totalitní přežitek?)
Účastníci:
Benedict Seymour (Londýn)viz. titulní obrázek,
Jiří Pehe (Praha),
Moderátor: Marek Sečkař (Host)
Úvodní slovo: Carl Henrik Fredriksson (Eurozine)
Zatímco v západní Evropě má historicko-materialistický přístup ke kultuře a společnosti silný kritický potenciál, východoevropští intelektuálové na něj z logických důvodů hledí spíše skepticky. Znamená marxismus (a obecně levicová politika) něco jiného na Západě a na Východě? Diskuse bude příležitostí k dialogu mezi západo- a východoevropskou intelektuální tradicí a k překonání stereotypů, jimiž jsou obě tyto tradice zatíženy.
- místo konání: Dům umění města Brna, Malinovského nám. 2
- doba konání: úterý 18. května, 18.00
- Debata je čtvrtým dílem cyklu Europe talks to Europe , který v různých evropských městech organizuje Eurozine ve spolupráci s nadací Erste Foundation.
- Další informace o projektu na naleznete na adrese http://www.eurozine.com/comp/europetalkstoeurope.html
Benedict Seymour je filmař, spisovatel a publicista, který v řadě článků a dokumentárních filmů zkoumal z marxistického hlediska procesy městské regenerace a gentrifikace. Přednáší na londýnské univerzitě Goldsmith College a současně působí jako redaktor a přispěvatel časopisu Mute.
Jiří Pehe je spisovatel, publicista a politolog. Jako politický komentátor přispívá do řady českých i zahraničních médií. Osmdesátá léta prožil ve Spojených státech, poté působil jako poradce prezidenta Václava Havla. V současnosti je ředitelem New York University v Praze. Je autorem dvou románů a sbírky politických esejů.Dana Blatná