Výstava Romský holocaust
Ojedinělá dokumentární výstava ukazuje, jak nacistická genocida zasáhla do života Romů v evropských zemích. Dokonalé obrazové informace umožňují pochopit, jak se komplex nacistických hrůz promítl do osudů jednotlivých lidí a rodin. Na začátku cesty stála myšlenka o „čistotě rasy“, na jejím konci bylo půl milionu zavražděných Romů.
Výstava vypráví příběhy mužů, žen a dětí, které vražedná byrokracie vytrhla z obyčejného života a postupně je proměnila v čísla. Zachycuje podoby pronásledování v jednotlivých obsazených a kolaborujících státech. Přibližuje i pachatele a důsledky téměř dokonalé genocidy, s nimiž se v Evropě vyrovnáváme dodnes.
Výstava se skládá z více než osmdesáti velkoplošných panelů. Textová část je v angličtině, v češtině má každý návštěvník k dispozici zvukového průvodce.
Výstavu připravilo Dokumentační a kulturní centrum německých Sintů a Romů. V Brně ji prezentuje Společenství Romů na Moravě a Muzeum romské kultury.
Tisková konference se uskuteční dne 18.7.2006 v 15.00 v budově Muzea romské kultury na Bratislavské ulici 67 v Brně.
Na tiskové konferenci se dozvíte, proč Brno neposkytlo podporu této výstavě a neomaleně ji zpochybnilo. Ten fakt sám dokládá, jak romský holocaust je stále zcela neznámý a kolik předsudků panuje i mezi tzv. autoritami.
Za organizátory:
PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury
Ing. Zuzana Holomková, ředitelka Společenství Romů o.p.s.
Ing. Karel Holomek, předseda Společenství Romů