Vzpomínka na pochod smrti
Minulý týden jsme zde publikovali pozvánku na pietní pochod Brno-Pohořelice, který byl vzpomínkou
na pochod smrti brněnských Němců uskutečněný ze 30. na 31.5. 1945.
Pochod se konal v noci z pátku na sobotu, 15.- 16.6. 2007. Podívejte se, jak to vypadalo na startu. Pro
Informace z Brna fotil Jari Flori.
dobrý den,
chtěl bych upozornit organizátory vzpominkové akcepochodu Brno Pohořelice, že otvírají skříň s kostlivci, která by měla zůstat zavřená.Vztahy Čechů a Němců v Brně byly vždy rozporuplné. Po jedné straně nelze popřít, že německá krev a kultura se nesmazatelně kladně zapsala do dějin českých zemí a Brna obzvlášť. Po druhé straně se Němci snažili udržet Brno jako německé město a Čechy a Moravu poněmčit.Podle mého názoru by to zas až tak velká škoda nebyla, zejména s přihlédnutím k současné globalizaci a snižování významu národních států a nicotnosti českého jazyka ve světovém pohledu.
Ale abych se vrátil k meritu věci. Zvěrstva se na obou stranách barikády vyskytovaly hojně. Od zapíchnutí pana Pavlíka při demonstraci o Besední dům , někdy na přelomu 20.století, diskriminaci Čechů v továrnách německých majitelů, veřejné popravy odpůrců nacizmu, na které se naši němeční spoluobčané chodili s nadšením dívat atd.
Na druhé straně nelze popřít necitlivý přístup české strany k Němcům, kteří se po r. 1918 stali z herrenvolku jen menšinou, a nešťastný odsun po druhé světové válce s mnohými excesy.
Takže pokud se to shrne,mohli bychom si vzájemně vyčítat až do aleluja, ale k ničemu to nepovede. Současnou mladši generaci, která tehdy byla t.zv. “na houbách” to už nezajímá ( což je vidět na počtu účastníků vašeho pochodu) a my pamětníci máme jiné starosti a dlouho už tu nebudem.
P.S. Až se dozvíte o vzpomínkové akci německých aktivistů, na pomátku českých obětí totálního nasazení, nebo bombardování Brna angloamerickými plutokraty, tak mi dejte vědět, rád se zúčastním